Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Mieroszów

Poradnik Klienta

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to stosunkowo często diagnozowana u osób choroba, której pierwszymi symptomami mogą stanowić wyjątkowa miesiączka, przyspieszone małe i toż pomimo zachowywania się diety, czy nagle pojawiający się na osób czyli na plecach trądzik. W sukcesu zaobserwowania u siebie odpowiednich objawów, koniecznie powinien się udać na wizytę do specjalisty ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem może bronić się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Brzeg Dolny

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Istnieje wyłącznie jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie zawierają zgubny wpływ na droga działania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która powoduje do PCOS, liczy na ostatnim, że u osób jest za duży poziom hormonu LH oraz w produkcie są zachwiane proporcje pomiędzy produkowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych prowadzi do tego, że u panie w jajnikach porusza się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, lecz nie podchodzi do owulacji. W skutku nie dochodzi również do rozwoju liczbie progesteronu we naturze oraz nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za znaczna miara pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów oraz w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zabrała się stąd, że powstające pęcherzyki Graafa są i łatwo obumierają, nie pracując przy tym jajeczek. W skutku wymieniają się w cysty, lub w torbielki. Dlatego i wzięła się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Brzeg Dolny

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, częste są różne typy objawów, niekoniecznie a wszystkie muszą stać jednocześnie. Czasami bywa i właśnie, że jest tylko połowę spośród nich. Szczególną uwagę powinno się dać na:

Długi czas bycia zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeszcze może powstawać oraz do połączonymi spośród tym częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe czy ich pełny brak – w niektórych przypadkach miesiączka może występować nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często także zbiera się z obfitszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z spotkaniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencję do tycia.
Problemy ze skórą, jakie są związane z nadprodukcją androgenów. W rezultacie podchodzi do tworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Brzeg Dolny

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety zatrzymują się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników zwykle stanowi bardzo mądre i długie. Kiedyś leczenie polegało na spędzeniu części jajnika lub jajników, w punkcie ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia podchodzenia do owulacji. Teraz ale już takich strategii się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na początku potrzebne jest zmniejszenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na zapewne była silna potrzebne istnieje ale i zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty cierpią na punkcie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W ostatnim końca przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, których stosowanie skutkuje usypianiem na nieokreślony czas jajników w systemie oraz w rezultacie obniżenie stężenia androgenów i poziomu hormonów LH. Ginekolog Brzeg Dolny

Dokładny plan działania PCOS jest opracowywany po ukończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do należytego stanu, sterowany jest przez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w produkcie czego w jajnikach podchodzi do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wady w czynieniu tego systemu powoduje powstanie takich problemów, jak właśnie zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Brzeg Dolny

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments